Przejdź do treści
otwarcie szkoly
przed renowacją boiska
boisko po przebudowie
Przejdź do stopki

Certyfikat „Szkoły Tolerancji” dla starosądeckiej SP1!

Certyfikat „Szkoły Tolerancji”  dla starosądeckiej SP1!

Treść

              We wrześniu 2017 roku - z inicjatywy nauczycielek: mgr Jadwigi Postawy i mgr Renaty Jasińskiej Nowackiej - za zgodą Dyrekcji szkoły -  Szkołę Podstawową nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu zgłoszono do ogólnopolskiego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej. Starosądecka SP1 została zakwalifikowana do projektu edukacyjnego „Szkoła Tolerancji” i znalazła się w gronie 80 polskich szkół podstawowych realizujących inicjatywę. Programowi partnerowała Ambasada USA w Polsce.

              Ogólnopolskiej kampanii w roku szkolnym 2017/2018 przyświecały hasła: WOLNOŚĆ, ODPOWIEDZIALNOŚĆ, DIALOG i ZAANGAŻOWANIE SPOŁECZNE.

              Zdaniem ekspertów edukacja to najskuteczniejszy sposób zapobiegania nietolerancji. Zadaniem rodziców i nauczycieli jest pomaganie dzieciom oraz młodzieży w przystosowaniu się do życia w różnorodnym społeczeństwie, nauczenie ich akceptacji i otwartości na „innego”.

              Czym jest dla współczesnego nastolatka - wychowanka SP1 szkoła tolerancji? Zastanawiali się nad tym uczniowie klas: VI a, VI b i VII a uczestniczący w realizacji zadań edukacyjnego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej  „Szkoła Tolerancji”. Zajęcia organizowano w ramach: lekcji języka polskiego, spotkań z wychowawcą, lekcji wychowania do życia w rodzinie oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych.

              Debatę młodych umysłów finalizowały plakaty wizualizacji oczekiwań. W zgodnej opinii młodzieży - Patriotów i Patriotek XXI wieku - SZKOŁA TOLERANCJI to instytucja, w której:

- akceptowani są „inni” uczniowie,

- dzieci szanują siebie nawzajem,

- wspiera się uboższych,

- pomaga się słabszym,

- respektuje się godność człowieka,

- udziela się pomocy chorym dzieciom,

- nieobecny jest rasizm,

- tolerowane są inne poglądy i religie,

- akceptuje się różne narodowości,

- każdy może mieć swoje zdanie,

- nie dzieli się ludzi na bogatych i biednych,

- społeczność umie być dobroczyńcami.

              W ramach realizacji programu koordynatorki: mgr Renata Jasińska Nowacka i mgr Jadwiga Postawa wraz z uczniami „1” oraz Dyrekcją szkoły zaplanowały projekt „Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku”.

              Udział SP1 w programie CEO stanowił kontynuację inicjatyw autorskiego projektu „Ojczyzna – na start!” wdrażanego w szkole w bieżącym roku szkolnym oraz ogólnopolskiego programu „Młody Obywatel”, który starosądecka SP1 realizowała w minionym roku szkolnym.

              Certyfikat honoruje wspólną pracę: Dyrekcji SP1,  rodziców i nauczycieli starających się na co dzień wychowywać dzieci w duchu szacunku dla drugiego człowieka. Dokument promuje również postawę uczniów - młodych obywateli - respektujących założenia Dekalogu oraz zasady etyczno – moralne.

Jadwiga Postawa

Renata Jasińska Nowacka

 

1146181