Strzały z karabinów i wybuchy granatów w Starym Sączu 3 czerwca 2016 w piątek wieczorem i sobotę. - 6 Poszukiwanie Pierścienia św. Kingi.

Tak rozpoczęliśmy 6 Harcerskie Poszukiwanie Pierścienia św. Kingi pod patronatem Burmistrza Starego Sącza Jacka Lelka którego głównym tematem była historia Żołnierzy Niezłomnych z terenów Beskidu Sądeckiego, a zwłaszcza okolic Starego Sącza. Po zakwaterowaniu patroli harcerskich z  Hufca ZHP Nowy Sącz, oraz gościnnej drużyny 1SDH Leśni ZHR z Barcic, zaraz po kolacji organizatorzy biegu drużynowy dh pwd Wiesław Warcholak i  dh pwd Radosław Kubowicz w pierwszy dzień zaplanowali widowisko historyczno-plenerowe. Imprezę udało się zrealizować dzięki pomocy Kamila Olesińskiego z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Żandarmeria z Sądecczyzny i Pogórza, Podhalańskiej, Grupy Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego ,,BŁYSKAWICA” im. mjr Józefa Kurasia ,,Ognia”, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej I Pułku Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza, oraz cywilnym rekonstruktorom z terenu Starego Sącza Pana Przemysława Migacza, Darka Hejmeja z Moszczenicy, Marka Janczaka z Łabowej, uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu z profilu ratowniczego, oraz naszych harcerzy z 5 NDH Sokoły przy Szkole Podstawowej nr1 w Starym Sączu, Bractwu Rycerskiemu Stary Sącz.

Pomimo wielu utrudnień nie tylko finansowych podczas przygotowań do biegu udało się doprowadzić do urealnienia widowiska. Była to niepowtarzalna żywa lekcja historii dla patroli harcerskich nie tylko w czasie rekonstrukcji plenerowej, ale również na drugi dzień harcerze mogli poczuć klimat ówczesnych czasów biorąc udział w biegu patrolowym ulicami miasta w którym uczestniczyła również grupa rekonstrukcyjna patrolując ulice i rynek miasta, wyszukując grupy harcerzy które były zaprowadzane na placówkę milicji i odpytywane z wiedzy jaką posiadają na temat reakcyjnego podziemia antykomunistycznego. Po zrealizowaniu punktów kontrolnych w poszukiwaniu pierścienia patrole uczestniczyły w happeningu na ul. Kazimierza Wielkiego. Każdy uczestnik mógł zwiedzić miedzy innymi samochód terenowy Gaz 69, dotknąć prawdziwej repliki broni z tamtych czasów, było też stanowisko Straży Granicznej z wozem patrolowym. Od funkcjonariuszy S.G. wszystkie patrole otrzymały wiedzę z zakresu ochrony granicy i służby jaką wykonują dla Polski. Elementy powyższe oraz widowisko były podstawą do zdobycia sprawności harcerskich „strażnik granicy” w pionie harcerskim i „żołnierz” w  pionie zuchowym. Całość imprezy była skierowana głównie dla środowiska harcerskiego, ale również mieszkańcy jeśli chcieli to mogli uczestniczyć w piątkowo-sobotnich wydarzeniach.

Tak jak wcześniej pisaliśmy, że niebyło by możliwe przeprowadzenie widowiska i całej imprezy bez pomocy firm oraz ludzi którym bliski jest klimat pracy harcerskiej, uczący patriotyzmu do ojczyzny młode pokolenia, pamięci i oddawania hołdu tym którzy walczyli za wolną Polskę. Tą żywą widowiskową rekonstrukcją grawerujemy w sercu każdego polaka pamięć i wiedzę historyczną do przekazania następnym pokoleniem. Bardzo serdecznie dziękujemy grupom rekonstrukcyjnym, animatorom, a zwłaszcza Starostwu Powiatowemu w Nowym Sączu Panu Staroście Markowi Pławiakowi oraz .radnemu powiatowemu -Panu Stanisławowi Dąbrowskiemu, Panu Jackowi Mamali -firma „Naprawa samochodów” Panu Wojciechowi Kulakowi Prezesowi Banku Spółdzielczego w Starym Sączu, Panu Markowi Sekule MS Ubezpieczenia ,Panu Józefowi Radzikowi i rycerzom, Panu Dariuszowi Ptak- Trafika Tabak, Państwu Zofii i Krzysztofowi Janczura – FHU Miś, Państwu Dorocie i Wojciechowi Zbozień – Carrefur Expres Stary Sącz, Firmie PHU Mikulec z Moszczenicy, Panu Ryszardowi Garwolowi firma 4TECH, Cukierni Jeziorek, Pracownikom Galerii pod Piątką, Państwu Annie i Grzegorzowi Baran firma Biurowiec, SHP Rolnik -Pani Lucyna Kawecka, Piekarni Hopek, Panu Pawłowi Jawor firma Fedex,  Panu Andrzejowi Zych Ferma drobiu Gołkowice Dolne, Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 Pani Elżbiecie Bodziony i panu Zdzisławowi Wojnarowskiemu. Panu Maciejowi Dobrowolskiemu drukarnia Edi, Panu Robertowi Batko firma Gemini, Policji starosądeckiej, Oddziałowi Straży Granicznej, Ochotniczej Straży Pożarnej ze Starego Sącza Bardzo gorące podziękowania dla opiekunów patroli i drużynowych że chętnie jako wolontariusze poświęcili prywatny czas by uczestniczyć z młodzieżą w 6 Poszukiwaniu Pierścienia św. Kingi, oraz wszystkim którzy nie zostali wymienieni za każdą pomoc - jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Filmowy zapis 51 min z rekonstrukcji – piątek 03 06 2016 pierwszy link skopiuj do przegladarki a drugi kliknij link ….

               https://drive.google.com/file/d/0B1M3UFTs87bXOGczcUZZaGdicjg/view?usp=sharing

 drive.google.com/file/d/0B1M3UFTs87bXOGczcUZZaGdicjg/view

Filmowy zapis z biegu 32 min –sobota 04 06 2016  pierwszy link skopiuj do przegladarki a drugi kliknij link ….

               https://drive.google.com/file/d/0B1M3UFTs87bXLWtNVERxSmRUY2c/view?usp=sharing

 drive.google.com/file/d/0B1M3UFTs87bXLWtNVERxSmRUY2c/view

linki do zdjęć z przygotowań

https://drive.google.com/folderview?id=0B1M3UFTs87bXRjAtRF9INU1uWG8&usp=sharing

drive.google.com/folderview

linki do zdjęć z rekonstrukcji

https://drive.google.com/folderview?id=0B1M3UFTs87bXeTh5WDhmZ2hVS28&usp=sharing

 drive.google.com/folderview

 

Organizatorzy: Wiesław Warcholak Radosław Kubowicz.

 

Piszą więcej o rekonsrukcji klinij link www.starosadeckie.info/kultura/zolnierze-niezlomni-zaatakowali-milicje-obywatelska-starym-saczu/