Nagrody w konkursie LOP

Już drugi rok z rzędu nasze uczennice znajdują się w gronie nagrodzonych dzieci w konkursie plastycznym organizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody - zarząd oddziału w Starym Sączu. Tematyką tegorocznego konkursu były „Zwiastuny wiosny”. Dla wszystkich nagrodzonych dzieci zorganizowano wycieczkę. Tym razem pojechaliśmy na Wolę Krogulecką do siedziby Centrum Edukacji Przyrodniczej. Tam też dzieci rozpoczęły wycieczkę od prelekcji i zwiedzenia Edukacyjnego Ogrodu Botanicznego z roślinami charakterystycznymi dla naturalnych siedlisk  Popradzkiego Parku Krajobrazowego i Obszaru Natura 2000 Ostoja Popradzka. Potem wyruszyliśmy ścieżką przyrodniczo-historyczną „Szlakiem Leśnych” . Ścieżka prowadzi wzgórzami, poprzez łąki i lasy aż do doliny Popradu. Na siedmiokilometrowej, oznaczonej kwadratami w kolorze biało-czerwonym, trasie wyznaczono 10 przystanków z tablicami informacyjnymi. Kolejne etapy służą wyeksponowaniu charakterystycznych elementów lokalnej przyrody, a także zwróceniu uwagi na miejsca szczególnie związane z działalnością oddziałów partyzanckich stacjonujących w tutejszych lasach w czasie II wojny światowej i po wojnie w latach 1945-1955.

Przejście całej trasy zajmuje ok. 3,5 godz. W tym czasie pokonamy dystans 7 km, zaczynając od wysokości 550 m n.p.m. a kończąc na wysokości ok. 330 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie na trasie ma 700 m n.p.m.

Klaudusia Zielińska z klasy 2a miała przyjemność już drugi raz uczestniczyć w wycieczce dla nagrodzonych dzieci, dla Karolinki Ogorzały z klasy 2 c było to pierwsze spotkanie na szlaku z innymi zwycięzcami konkursu. Obie dziewczynki, chociaż były najmłodsze w całym gronie, dzielnie sobie dawały radę i pokonały trasę w bardzo dobrym tempie. Na dole czekała miła niespodzianka – piękny kamienny grill z kiełbaskami, soki i wody do picia.

Wycieczka była wspaniałą nagrodą dla dzieci, które miały możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym, czyli zdobywania wiedzy i umiejętności z relaksem na łonie natury wśród szumiących drzew i śpiewu ptaków. 

Bożena Bielak