Edukacja to najskuteczniejszy sposób zapobiegania nietolerancji. Nikt nie rodzi się z uprzedzeniami. Małe dzieci są ufne i nie oceniają po pozorach. Z czasem to się zmienia, głównie pod wpływem rówieśników. Pojawiają się wtedy trudne pytania i wątpliwości. Zadaniem rodziców i nauczycieli jest pomaganie dzieciom oraz młodzieży w przystosowaniu się do życia w różnorodnym społeczeństwie, nauczenie ich akceptacji i otwartości na Innego.
Czym jest dla współczesnego nastolatka – wychowanka SP1 szkoła tolerancji? Zastanawiali się nad tym uczniowie klasy VII a uczestniczący w realizacji programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Szkoła Tolerancji”. Zajęcia zorganizowano w ramach spotkania z wychowawcą i lekcji wychowania do życia w rodzinie. Inicjatywę koordynowały nauczycielki siódmoklasistów: mgr Jadwiga Postawa i mgr Renata Jasińska Nowacka.
Debatę młodych umysłów finalizowały plakaty wizualizacji oczekiwań. W zgodnej opinii młodzieży - Patriotów i Patriotek XXI wieku – szkoła tolerancji to instytucja, w której:
- akceptowani są „inni” uczniowie,
- dzieci szanują siebie nawzajem,
- wspiera się uboższych,
- pomaga się słabszym,
- respektuje się godność człowieka,
- udziela się pomocy chorym dzieciom,
- nieobecny jest rasizm,
- tolerowane są inne poglądy i religie,
- akceptuje się różne narodowości,
- każdy może mieć swoje zdanie,
- nie dzieli się ludzi na bogatych i biednych,
- społeczność umie być dobroczyńcami.
J. Postawa, R. Jasińska Nowacka