Najstarsi wychowankowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu w dniu 6 grudnia 2018 roku zainaugurowali kolejny rok edukacji, uczestnicząc w autorskim projekcie współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim - „Przygoda z nauką w murach UJ”. W gmachu Auditorium Maximum, w sąsiedztwie Collegium Paderevianum, stanowiącym tzw. II Kampus UJ - młodzi starosądeczanie byli gośćmi dr. Mikołaja Małeckiego: adiunkta w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezesa Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, autora publikacji naukowych z zakresu prawa, w tym monografii o przygotowaniu do przestępstwa - wyróżnionej w konkursie Wolters Kluwer i „Przeglądu Sądowego” na książkę prawniczą najbardziej przydatną w praktyce wymiaru sprawiedliwości, rzecznika dyscyplinarnego Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. studentów i doktorantów, absolwenta filozofii Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie, stypendysty Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego uhonorowanego za osiągnięcia naukowe, doktoranta prof. Andrzeja Zolla – najsłynniejszego przedstawiciela prawa w dziejach Polski i UJ: profesora honorowego Alma Mater Jagiellonica, prezesa Trybunału Konstytucyjnego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.
Przyjmując zaproszenie naukowca, uczniowie SP1 uczestniczyli w wykładzie zatytułowanym „Prawo karne w raju i w Polsce”, goszcząc w reprezentacyjnej auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas dydaktycznego sympozjum wykładowca zaprezentował studentom sekretne związki prawa karnego w raju i w Polsce. „Bo prawo karne jest starsze niż świat! Ten został stworzony w 7 dni, a gdy tylko powstał, od razu pojawiło się w nim prawo karne. To nic, że miało tylko jeden przepis - już jeden paragraf wystarczył, by pogrążyć sprawców złego uczynku. Czym to rajskie prawo karne przypomina prawo, które obowiązuje w Polsce XXI wieku? Wbrew pozorom łączy je wiele idei: określoność przestępstwa, proporcjonalność kary, zasada karania za czyn, a nie za złe intencje” – o tym wszystkim mowa była w naukowej prelekcji dr. Mikołaja Małeckiego. Wykładowca starosądeckiej młodzieży zaprosił także młodych studentów do zwiedzenia zaaranżowanej sali sądowej umożliwiającej studentom prawa przygotowanie symulacji procesu. Zaznajomił ponadto młodzież ze specyfiką studiów w Wydziale Prawa i Administracji UJ oraz z aspektami zawodów reprezentujących polską Temidę. Goszczącym w Alma Mater Jagiellonica w dniu 6 grudnia starosądeckim studentom - w imieniu władz uczelni - wręczono symboliczne, mikołajkowe upominki. Ambitni studenci - w auli Auditorium Maximum UJ - odebrali również dyplomy honorujące edukacyjne zaangażowanie.
Wychowankom SP1 w naukowym sympozjum poświęconym popularyzacji prawa i sankcjom karnym towarzyszyli rodzice: legitymująca się aplikacją sędziowską Pani mgr Beata Kurzeja i adwokat Pani mgr Dorota Fryźlewicz – Buchman - absolwentki Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnikom projektu „Przygoda z nauką w murach UJ” współtowarzyszyła nauczycielka SP1 Pani Barbara Trzop wraz z grupą wychowanków debiutujących w roli studentów.
Spotkanie z naukowcem Uniwersytetu Jagiellońskiego w gmachu Wydziału Prawa zaplanowały autorki projektu: Pani Renata Jasińska - Nowacka i Pani Jadwiga Postawa - koordynatorki dydaktycznej inicjatywy współpracy starosądeckiej SP1 i UJ.
Jadwiga Postawa