Przejdź do stopki

LIST GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO I KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

    wyświetleń: 351    autor: jedynka
LIST GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO I KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i życie dzieci i młodzieży, zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w przeciwstawianiu się zjawisku używania substancji psychoaktywnych.

Od sierpnia br. zaczęły w Polsce obowiązywać nowe przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Produkcja, sprzedaż oraz posiadanie nowych substancji psychoaktywnych, zwanych potocznie „dopalaczami”, zagrożone jest poważnymi konsekwencjami prawnymi, co ułatwia naszą pracę i m.in. zmniejsza dostępność nowych narkotyków.

Naszym celem jest surowe karanie wszystkich, którzy czerpią zyski z produkcji i handlu tymi śmiertelnie groźnymi substancjami. Jednak najskuteczniejszą metodą uzyskania poprawy jest radykalne ograniczanie popytu, czyli zmniejszanie zainteresowania używaniem nowych narkotyków przez młodzież, m.in. poprzez wpływanie na jej zachowania i trwałe „odejścia od brania”.
Nastąpił spadek liczby przypadków zatruć nowymi narkotykami, jednak w 2018 roku, szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia powodowały opioidy i kannabinoidy syntetyczne, używane także drogą wziewną za pomocą e-papierosów i donosowych atomizerów.

W procesie wychowywania, w oparciu o zaufanie, jakie młodzi ludzie mają do rodziców, przy wsparciu instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, ważne jest uświadomienie destrukcyjnego wpływu substancji psychoaktywnych na osiąganie przez młodego człowieka ważnych celów życiowych, takich jak zdobycie wymarzonego zawodu, nawiązanie bliskich relacji i założenie szczęśliwej rodziny. Tym samym uczeń zagrożony uzależnieniem powinien móc liczyć na pomoc ze strony kolegów, rodziców i nauczycieli.

Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Policji są do Państwa dyspozycji.

 Podziel się