Strona główna
Wiadomości

SP1 w akcji na rzecz Orderu Uśmiechu

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu, uczestniczącej w realizacji autorskiego projektu edukacyjnego „Przygoda z nauką w murach UJ” realizowanego przez nauczycielki SP1: mgr Renatę Jasińską - Nowacką i mgr Jadwigę Postawę, objętego honorowym patronatem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciecha Nowaka, we wrześniu 2019 roku zostali zaproszeni do wzięcia udziału w zarekomendowaniu kandydatury prof. Wojciecha Narębskiego – pracownika Instytutu Nauk Geologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim do Orderu Uśmiechu.

94-letni prof. Wojciech Narębski jest ostatnim żyjącym w Krakowie żołnierzem 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, świadkiem historii, który w maju bieżącego roku wystąpił na Monte Cassino z apelem do młodych. Dzieciom i młodzieży SP1 profesor znany jest jako jeden z towarzyszy kaprala Wojtka Misia – niedźwiadka, który wędrował z polskim wojskiem. Naukowiec związany z krakowskimi instytucjami: Uniwersytetem Jagiellońskim i Polską Akademią Nauk – weteran Armii Andersa, reprezentant świata nauki, jest strażnikiem pamięci narodowej, drogowskazem i przykładem, jak kochać wolną Polskę, jak jej służyć nie tylko w warunkach wojennych, ale i pokoju.

W inicjatywie wyróżnienia Pana Profesora międzynarodowym odznaczeniem honorującym działalność przynoszącą dzieciom radość uczestniczą uczniowie klas: VI d, VII a i VIII b, autorzy laudacji dla niezłomnego kombatanta, w biografii którego zapisały się m.in.: pobyt na „nieludzkiej ziemi" i piekło sowieckiej zsyłki.

Akcja promuje współpracę starosądeckiej SP1 z  krakowską uczelnią wyższą.

/SP1/

Galeria zdjęć