Żołnierze Niezłomni – ścigani, chwytani, prześladowani, więzieni i bestialsko mordowani przez władze komunistyczne – stali się bohaterami zajęć dydaktyczno - wychowawczych zaproponowanych uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu w związku z przypadającym 1 marca świętem „Żołnierzy Wyklętych”.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” honoruje obecność niezłomnych bohaterów w dziejach Ojczyzny.
Żołnierze słusznej sprawy…
„Walczyli na przekór jałtańskiej kapitulacji zachodnich aliantów. Walczyli o suwerenne państwo, o żołnierski honor, o prawo do normalnego życia. Walczyli z nadzieją, że sprawiedliwość zwycięży, a kara dosięgnie sowieckich okupantów i ich polskich kolaborantów. Chociaż dziś nazywamy ich żołnierzami wyklętymi, oni sami uważali się tylko za żołnierzy słusznej sprawy. Wielu z nich walczyło do końca, do śmierci z rąk wroga. Często nadal nie znamy ich grobów. Ale byli sumieniem Polski i dla następnych pokoleń wysoko wyznaczyli miarę wierności Ojczyźnie.”
Lekcję patriotyzmu w SP1 zainaugurował rekomendowany przez IPN film „Niezwyciężeni” - stanowiący animowaną historię walki Polaków o godność, wolność, niepodległość w czasach II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Polsce w 1989 roku.
Bohaterami dnia reprezentującymi duchowy Panteon Chwały Polskiego Czynu Niepodległościowego byli: Danuta Siedzikówna - ps. „Inka”, rotmistrz Witold Pilecki - ps. „Witold” oraz Feliks Selmanowicz - ps. „Zagończyk”, Emil Fieldorf - ps. „Nil”.
Losy Niezłomnych Polaków – zaprezentowane w ramach edukacji polonistycznej – stanowiące świadectwo prawdy o niezwykłej odwadze i przywiązaniu do ideałów wolności, sprawiedliwości, godności i niepodległości w okrutnych czasach Polski powojennej stały się znakomitą okazją do kształtowania etosu i patriotyzmu młodego pokolenia uczniów starosądeckiej SP1. Biografie dzielnych żołnierzy słusznej sprawy zaprezentowane uczniom klas: V d, VI d, VII a, VIII b pozwolił także uwrażliwić młodych ludzi na sens słów Zofii Nałkowskiej: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.
Spotkanie z dramatyczną przeszłością Polski, będące hołdem wychowanków starosądeckiej SP1 dla wszystkich Żołnierzy Niezłomnych, których na długie lata wyklęto z historii Polski, promuje „1” jako instytucję angażującą się w „budowanie w młodym pokoleniu Polaków ducha patriotyzmu i miłości do Ojczyzny”. Stanowi także odpowiedź na apel Małopolskiego Kuratora Oświaty.
Honorowanie pamięci o Polakach - Patriotach symbolizuje moralne zobowiązanie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu wyróżnionej w „Roku Niepodległej” - w ogólnopolskim konkursie inicjatyw patriotycznych - certyfikatem „Szkoły Niepodległej” wręczonym koordynatorkom szkolnego projektu patriotycznego „Ojczyzna – na start”!: pani Renacie Jasińskiej – Nowackiej i pani Jadwidze Postawie podczas uroczystej gali szkół w Sejmie RP w dniu 8 lutego 2019 roku . Certyfikat „Szkoły Niepodległej” honoruje zaangażowanie młodzieży SP1 w inicjatywy popularyzujące historię kraju ojczystego, motywując do poznawania losów rodaków, których „heroiczna walka, niezłomna postawa oraz opór komunistycznemu reżimowi były bezgranicznym poświęceniem dla Ojczyzny i obroną jej niepodległości.”
Jadwiga Postawa