Śpieszmy się kochać ludzi…
Słowa ks. Jana Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” w świetle tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku nabierają nowego, symbolicznego znaczenia. Stają się przejmującym apelem. Zmuszają do refleksji. Czym są i co znaczą dla młodego pokolenia? O głos w dyskusji poprosiłam moich uczniów.
(pj)
Piszą uczniowie klasy VI e
W słowach księdza Twardowskiego zawarte jest przesłanie, aby zastanowić się nad własnym życiem. Dociera do nas, jak rzadko w dzisiejszych czasach ludzie okazują sobie czułość. Myślę, że trzeba wykorzystywać każdą chwilę naszego życia na coś wartościowego. Nie powinniśmy zapominać o tym, że warto okazywać innym nasze uczucia.
Agnieszka Garwol
W dzisiejszych czasach ludzie są zabiegani, myślą tylko o sobie. Rywalizacja, kłamstwo, pieniądz rządzą światem. Słowa księdza Jana przypominają nam o tym, jak wartościowy jest człowiek i jego życie.
Klaudia Siedlarz
„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” – te słowa ks. Jana Twardowskiego zna dziś niemal cały świat. Były cytowane po śmierci Jana Pawła II, a teraz znów powracają do nas w świetle wydarzeń, jakie miały miejsce na smoleńskiej ziemi. Przypominają, by zacząć traktować ludzi inaczej, lepiej. Dają nam znak, by zdążyć powiedzieć coś ważnego, przeprosić, podziękować, wyznać coś, kiedy jeszcze możemy to zrobić. Szkoda, że słowa księdza Twardowskiego przypominamy sobie, gdy niewiele możemy już zrobić…
Paulina Kurnyta
Nasze życie nie jest długie, dlatego słowa księdza Jana powinny być wykorzystywane w codziennym życiu. Niech będą naszym mottem życiowym.
Gabriela Tokarz
Cytat ten można zinterpretować na wiele sposobów. Według mnie jego autor zawarł w nim bardzo mądrą intencję. Słowa te uświadamiają nam delikatność i kruchość ludzkiego życia. Złota myśl przypomina również, aby przebaczać innym ludziom. Dzięki temu nie będziemy mieli wyrzutów sumienia po ich stracie. Ksiądz Jan Twardowski pisze także o szacunku wobec drugiego człowieka i utrzymywaniu dobrych relacji z innymi. Gdy umrą, nie będzie można ich poprawić.
Rafał Sułkowski
Ludzkie życie szybko przemija. Sądzę, że tyle słów zostało niewypowiedzianych do osób, których już nie ma. Trzeba mądrze wykorzystać dany nam czas. Moim zdaniem młodzi ludzie nie zastanawiają się nad śmiercią, myślą, że ona ich nie dosięgnie, tymczasem zdarza się, że przychodzi nagle, niespodziewanie… Słowa: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” są swego rodzaju ostrzeżeniem, przypominają o przemijaniu czasu, bo jak śpiewała Anna Jantar: Nic nie może przecież wiecznie trwać…
Marta Kanik
Nad cytowanymi powyżej słowami zastanawiamy się, gdy ktoś odchodzi, kiedy kogoś już w naszym życiu brak. Zauważamy, że zabrakło nam czasu, by słuchać, kochać, brać przykład… Gdy człowiek odchodzi, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo był dla nas ważny i jak bardzo go kochaliśmy.
Julia Pierzga
Każdy z nas ma świadomość, że kiedyś umrze. Gdy nadchodzi nagła śmierć, nie można już nic zrobić. Zostaje wiele niedokończonych spraw, niewypowiedzianych słów. Wtedy przychodzi czas na refleksję i zadumę. Życie jest krótkie, powinniśmy pomagać sobie i szanować się wzajemnie, bo nie wiemy, kiedy odejdziemy z tego świata. Teraz wszyscy doceniają ludzi, którzy stanowili elitę naszego kraju. W naszym kraju pogrążonym w żałobie ludzie zjednoczyli się w modlitwie za ofiary katastrofy lotniczej. Mam nadzieję, że wszyscy wyciągniemy wnioski z tej tragedii.
Kamil Wolak
Słysząc te słowa uświadomiłam sobie, że nie można odkładać miłości do człowieka na później. Kiedy stracimy kogoś bliskiego, żałujemy pewnych słów i gestów. Życie ludzkie jest krótkie i nie ma sensu marnować go na spory czy kłótnie. Śpieszmy się kochać ludzi, abyśmy zdążyli tutaj na ziemi przebywać z nimi w zgodzie i pokoju. Trudno jest żyć dalej, gdy mamy świadomość, że komuś, kogo już nie ma, wyrządziliśmy krzywdę. Człowieka i jego czyny doceniamy po jego śmierci. Wtedy uświadamiamy sobie jego wartość. Nie znamy jutra…
Julia Witowska
W życiu człowieka jest wiele wydarzeń budujących jego wartość w społeczeństwie czy w rodzinie. Dlaczego należy śpieszyć się kochać ludzi? To pytanie ma prostą odpowiedź – nigdy nie wiemy, kiedy odejdą. Nie należy się wstydzić okazywać uczuć, budują one pozytywne relacje między ludźmi. Chciałabym, aby każdy to wiedział, wtedy żyłoby się lepiej i bezpieczniej. Bezpieczniej, ponieważ uważam, że człowiek, który ma w sobie wiele miłości, nie jest zdolny do zła.
Aleksandra Wokacz
Słowa księdza Jana dotyczą ważnych kwestii, takich jak życie i przemijanie. Przejmujący jest apel autora. Skłania do refleksji nad tym, czy swoim postępowaniem okazujemy bliskim nam, jak bardzo ich kochamy. Dociera do nas, że rzadko okazujemy sobie czułość. Kochamy wciąż za mało i stale za późno…
Jakub Sułkowski
Myśli księdza Twardowskiego są bardzo piękne i mają duże znaczenie. Powinniśmy miłować innych, dopóki jeszcze żyją. Życie ludzkie jest bardzo kruche. Przykładem tego jest katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem, w której tragicznie zginęło wiele ważnych osobistości. Niektórzy na pewno żałują, że nie zdążyli się z nimi pogodzić. Nie nacieszyli się ich uśmiechem, miłym słowem, serdecznością. Codzienne sprawy przysłaniają nam to, co najważniejsze. Śmierć bliskich pozwala zatrzymać się na chwilę i uświadomić sobie, jak mało poświęcaliśmy im czasu i uwagi. Myślę, że powinniśmy kierować się słowami ks. Jana Twardowskiego na co dzień.
Anna Rejowska
Słowa: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” są bardzo wymowne w swej treści. Nie należy oceniać ludzi zbyt pochopnie, bo po ich śmierci może się okazać, iż byli zupełnie inni, niż ich sobie wyobrażaliśmy. Niektórzy nie darzyli zbytnią sympatią naszego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dopiero po jego tragicznej śmierci pod Smoleńskiem, gdy środki masowego przekazu szeroko zaczęły prezentować jego sylwetkę i dokonania, uświadomiono sobie, iż był dobrym człowiekiem, uczciwym, mądrym i szlachetnym politykiem. Mam nadzieję, że po jego odejściu każdy będzie wiedział, iż był on patriotą, a dzieci będą się o nim uczyły w szkole na lekcjach historii.
Ania Wojnarowska