Przejdź do treści
otwarcie szkoly
przed renowacją boiska
boisko po przebudowie
Przejdź do stopki

Filmowy spacer szlakiem historii getta

Filmowy spacer szlakiem historii getta

Treść

W dniu 19 kwietnia - honorującym pamięć o 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim - uczestnicy autorskiego projektu „Był sobie sztetl…” reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu włączyli się w inicjatywy koordynowane przez edukatorów Muzeum POLIN w Warszawie. W ramach przedsięwzięcia popularyzującego Holocaust uczniowie klas: VII d i VIII a przyjęli zaproszenie Pani Katarzyny Jankowskiej, odbywając z przewodnikiem instytucji filmowy spacer prezentujący wojenne historie pięciu żydowskich kobiet walczących w warszawskim powstaniu – pierwszym powstaniu w okupowanej przez Rzeszę Europie.

Z prelekcji online zatytułowanej „W sukience i w mundurze” uczestnicy projektu  „Był sobie sztetl…” dowiedzieli się, dlaczego Rachela Zylberberg została nazwana „polską Joanną D’Arc”, kogo uratowała Szoszana Kossower, co robiła po wojnie Władka Meed, dlaczego za niewinnie wyglądającą Niutą Tajtelbaum rozesłano list gończy oraz co się stało z Mirą Fuchrer – dziewczyną Mordechaja Anielewicza, która w czasie wojny jeździła do innych gett jako łączniczka.

Przewodniczka Katarzyna Jankowska opowiedziała także o kolejnych etapach ich życia: od zdobywania wykształcenia, przez aktywność w organizacjach młodzieżowych, polityczne dojrzewanie aż po doświadczenia wojenne i różne formy oporu, w które angażowały się bohaterki. 

Projekt, w którym uczestniczyli wychowankowie starosądeckiej SP1 - w ramach edukacyjnej aktywności pozalekcyjnej - współfinansowany został m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Jadwiga Postawa

Zdjęcia

805392