Przejdź do treści
otwarcie szkoly
przed renowacją boiska
boisko po przebudowie
Przejdź do stopki

Wywiad online ze świadkiem historii

Wywiad online ze świadkiem historii

Treść

W związku z realizacją zadań autorskiego projektu „Był sobie sztetl…” wychowankowie reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu, Powiatową i Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu oraz ANGLOSTACJĘ - Szkołę Języka Angielskiego w Starym Sączu włączyli się w inicjatywy koordynowane przez edukatorów Muzeum POLIN w Warszawie w ramach akcji „Żonkile 2021”.

W dniu 19 kwietnia 2021 roku gościem młodzieży była Pani Krystyna Budnicka - warszawianka, bohaterka książki „Dziewczyny ocalałe” Anny Herbich, mająca w chwili wybuchu powstania w getcie warszawskim - w kwietniu 1943 roku - 11 lat.

Podczas walk ukrywała się w kanałach podziemnych, narażona na liczne niebezpieczeństwa. Jako kilkuletnia dziewczynka, najmłodsza spośród rodzeństwa, otaczana była troskliwą opieką członków rodziny i znajomych. To dzięki nim przeżyła, choć jej bliscy nie mieli tyle szczęścia. Przez wiele lat nie potrafiła mówić o tym, co ją spotkało. Dopiero po latach, nawiązawszy kontakt ze Stowarzyszeniem Dzieci Holocaustu, nauczyła się opowiadać swoją historię. Z czasem uznała to za swoją misję, stwierdziwszy, że mówienie jest właśnie rodzajem pomnika, bo dopóki się o kimś myśli i mówi, to te osoby nadal żyją.

Podczas 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim Krystyna Budnicka opowiedziała swoją historię, zapalając symboliczną świecę na pamiątkę bohaterów i bohaterek poległych w powstaniu.

Na łamach publikacji „Dziewczyny ocalałe” Pani Krystyna Budnicka wspomina: „ Nikt z mojej najbliższej rodziny - ani rodzice, ani rodzeństwo ( 6 braci i  siostra)  - nie ma grobu. Moja ojczyzna jest tutaj. Na ziemi, na której się urodziłam, w której spoczywają szczątki moich przodków. Czuję się Polką. Jestem Żydówką i chrześcijanką w jednej osobie - praktykującą katoliczką. Wiara katolicka nie przeszkadza mi pamiętać o żydowskich świętach. O Holocauście musimy mówić prawdę i dawać świadectwo. Póki żyjemy. My, ostatni świadkowie.”

Wywiad ze świadkiem historii, zatytułowany „Stawiam pomnik tym, którzy zginęli”, przeprowadził Pan Michał Grynberg - pisarz, psycholog, finalista Nagrody Literackiej Nike w 2018 roku.

W spotkaniu online wzięli udział uczniowie klas: VI d, VII b, VII c, VII d, VIII a, VIII d oraz wychowawcy: pani Urszula Dzięga, pani Katarzyna Gurgul, pani Eliza Huza, pani Renata Jasińska - Nowacka, pani Liliana Królikowska, pani Jadwiga Postawa.

Projekt, w którym uczestniczyło młode pokolenie starosądeczan - w ramach edukacyjnej inicjatywy pozalekcyjnej, lekcji historii i języka polskiego oraz zajęć z wychowawcą - współfinansowany został m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Jadwiga Postawa

Zdjęcia

805392