Przejdź do treści
otwarcie szkoly
przed renowacją boiska
boisko po przebudowie
Przejdź do stopki

Młodzież w ogólnopolskiej akcji „Żonkile” 2021

Młodzież w ogólnopolskiej akcji „Żonkile” 2021

Treść

Honorując pamięć o tragicznych wydarzeniach rozgrywających się podczas II wojny światowej w dniach 19 kwietnia – 16 maja 1943 roku w okupowanej przez nazistów stolicy Polski, wychowankowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu – czytelnicy Powiatowej i Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu oraz uczniowie ANGLOSTACJI - Szkoły Języka Angielskiego w Starym Sączu włączyli się w inicjatywy koordynowane przez edukatorów Muzeum POLIN w Warszawie – instytucji, którą promują słowa: „Chronić pamięć i kształtować przyszłość”.

W 1940 roku prawie pół miliona Żydów z Warszawy i okolic Niemcy zamknęli w otoczonym murem getcie. Tam umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i egzekucji. Dwa lata później Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji, a 19 kwietnia 1943 roku dwa tysiące żołnierzy wkroczyło do getta. Nie spodziewali się, że napotkają opór ze strony kilkuset młodych ludzi, którzy stanęli do walki. Powstanie trwało miesiąc, ale bohaterstwo i odwaga uczestników podziwiane są do dziś.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Żonkile 2021 - ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim w dniach 19 - 16 maja 1943 roku, uczestnicy autorskiego projektu „Był sobie sztetl…” wzięli udział w inicjatywach Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

Wychowawcy: pani Urszula Dzięga, pani Anna Grabek, pani Katarzyna Gurgul, pani Eliza Huza, pani Renata Jasińska – Nowacka, pani Liliana Królikowska, pani Anna Nalepa, pani Jadwiga Postawa, pani Barbara Trzop wspólnie z wychowankami – uczniami klas: IV a, V a, VI a, VI d, VI f, VII b, VII c, VII d, VIII a, VIII d uczestniczyli w wyjątkowych premierach filmowych i literackich Muzeum POLIN – instytucji popularyzującej ideały korczakowskie, tj. poszanowanie dziecka i młodego człowieka:

- „Muranów - Dzielnica Północna" (Opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie. Narratorka Ala, młoda warszawska Żydówka, zabiera widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiada najważniejsze historie z nim związane z okresu ostatnich stuleci. Film jest zrealizowany w stylistyce youtuberskiej i zawiera animacje oraz archiwalne filmy i fotografie),

- „Będę pisać ( Film edukacyjny powstały z myślą o uczniach klas IV – VI prezentujący losy dwójki żydowskich nastolatków. Ich historię poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Wspólnie z nią przenosimy się do dawnej Warszawy. Obserwujemy codzienne życie bohaterów przed wojną i po jej wybuchu),

- „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” (Film o powstaniu w getcie warszawskim składający się z trzech spójnych części. Pierwsza – przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów. Sercem filmu jest pokazanie przebiegu powstania w getcie warszawskim. Ostatnia część to materiał prezentujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta).

Program, w którym wzięli udział uczestnicy  projektu „Był sobie sztetl…”, współfinansowany został m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Jadwiga Postawa

Zdjęcia

805386