Przejdź do treści
otwarcie szkoly
przed renowacją boiska
boisko po przebudowie
Przejdź do stopki

Video książka w scenerii starosądeckiej biblioteki

Video książka w scenerii starosądeckiej biblioteki

Treść

14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758. 

 

Historię więźniów - Bogumiła Antoniewicza i Józefa Paczyńskiego - uhonorują uczennice klasy 8a: Wiktoria Bołoz i Emilia Deja, przedstawicielki starosądeckiej młodzieży, nastolatki zakwalifikowane do prestiżowego projektu Muzeum Auschwitz - partnera znanych na całym świecie instytucji popularyzujących dzieje Zagłady, m.in. Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie i Muzeum Holocastu w Waszyngtonie.

 

Do udziału w tym społecznym przedsięwzięciu zaproszono młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Każdy fragment relacji z książki zostanie odczytany przez inną osobę, a całość zostanie zmontowana w jeden film.

Doceniając zaangażowanie wychowanek SP1 w inicjatywy patriotyczne, organizatorzy projektu Muzeum Auschwitz zezwolili na aplikowanie w akcji uczennicom szkoły podstawowej, które zakwalifikowały się do programu w wyniku ogólnopolskiej rekrutacji młodzieży.

W dniu 19 maja 2021 roku w gmachu Powiatowej i Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu odbyło się nagranie fragmentów relacji więźniów pierwszego transportu do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Nagrania z udziałem starosądeczanek, spełniające standardy wymagań organizatorów akcji, przygotował i koordynował Pan Rafał Kubik – specjalista informatyk starosądeckiej biblioteki.

 

W publikacji fragmenty relacji byłych więźniów zestawiono w siedmiu rozdziałach tworzących płynnie opowiedzianą historię 728 mężczyzn, którzy m.in. za działalność konspiracyjną oraz próby przedostania się do armii polskiej we Francji, trafili z więzienia w Tarnowie do Auschwitz.

 

Nazwiska ambitnych wychowanek Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu - Wiktorii Bołoz i Emilii Dei - ocalających od niepamięci losy Bohaterów czasów II wojny w projekcie Muzeum Auschwitz, do którego zaproszono także młodzież z zagranicy, przechodzą do współczesnej - cyfrowej historii instytucji wpisanej jako jedyny niemiecki obóz Zagłady na „Listę światowego dziedzictwa UNESCO”.

 

Premiera video  książki, najważniejszego projektu Muzeum Auschwitz  - jak zaznaczają w przekazach medialnych organizatorzy akcji - będzie miała miejsce 14 czerwca 2021 roku.

 

Inicjatywa rekomendowana uczniom przez panią Jadwigę Postawę promuje autorski projekt dydaktyczno - wychowawczy „Był sobie sztetl...”

( realizowany z młodzieżą starosądeckiej SP1)  oraz  Powiatową i Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu -  instytucję zaangażowaną w wychowanie i edukację młodzieży oraz popularyzuje miasto Stary Sącz stanowiące Dziedzictwo Świętych.

J. Postawa

805392