Przejdź do stopki

Więźniarka Auschwitz gościem SP 1 w gmachu UJ

    wyświetleń:     autor: piotrwandas
Więźniarka Auschwitz gościem SP 1 w gmachu UJ

W dniu 21 października 2024 roku - w reprezentacyjnej auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego - odbyła się edukacyjna prelekcja zaplanowana dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu - czytelników Powiatowej i Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu.

Gościem starosądeczan była Pani Lidia Maksymowicz - więźniarka KL Auschwitz – Birkenau.

Lidia ma trzy latka, gdy trafia do Auschwitz. Ukrywa się pod pryczą przed wzrokiem doktora Mengele. Nie zawsze skutecznie. Eksperymenty pamięta do dziś. Po wojnie trafia do nowej rodziny – biologiczną zabrała wojna. Wiele lat później okaże się, że matka jednak żyje – mieszka w dalekiej Rosji i nigdy nie przestała szukać swojej córki.

Lidia Maksymowicz była jedną z półtora miliona osób, które przeszły przez Auschwitz. Jedną z siedmiu tysięcy, które doczekały wyzwolenia obozu. Numerem wytatuowanym na ręku. Długo zaklejała go plastrem. Żeby ludzie nie pytali. Żeby nie musiała tłumaczyć. Ale numeru nie usunęła – by dziś opowiadać o piekle, które przeżyła, o utraconym dzieciństwie i najmroczniejszym sprawdzianie z człowieczeństwa.

Historia Lidii Maksymowicz jest niezwykle poruszająca. To ona była najdłużej żyjącym dzieckiem w Auschwitz-Birkenau. Spędziła tam 13 miesięcy.

Z biologiczną mamą, poszukującą dziecka długie lata, Pani Lidia spotkała się po 17 latach. Na podstawie wspomnień więźniarki powstała książka „Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić”. Współautorem publikacji jest włoski watykanista Paolo Rodari.

 

W dydaktycznej inicjatywie - uczestników autorskiego projektu „Przygoda z nauką w murach UJ” - ze świadkiem historii uczestniczyli:

- prof. dr hab. Joanna Zalewska – Gałosz – prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego,

- prof. dr hab. Stanisław Sroka - dziekan Wydziału Historii UJ,

- Małgorzata Pokwap - przedstawicielka Centrum Promocji i Komunikacji UJ - reprezentująca sekcję do spraw projektów promocyjnych,

- Anna Wojnar – fotoreporterka uniwersyteckiego pisma „Alma Mater” pełniącego honorowy patronat medialny uroczystości,

- Wioletta Kolbusz – Lassa – reprezentująca Muzeum Collegium Maius UJ,

- Joanna Urbańczyk – przedstawicielka Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie,

- Elżbieta Bodziony – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu,

- Monika Jackowicz – Nowak - dyrektor Powiatowej i Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu oraz pracownicy instytucji,

- Elwira Jawor – przewodnicząca Rady Rodziców SP 1,

 

- Małgorzata Król – zastępca przewodniczącej Rady Rodziców SP,

 

- Rafał Jawortata uczennicy SP 1,

 

- Aneta Zbrońska – wychowawczyni klasy 7 a,

 

- uczniowie klas: 6 a, 6 b, 7 a oraz delegaci klasy 7 b,

 

- Renata Jasińska – Nowacka oraz Jadwiga Postawa – koordynatorki projektu współpracy SP 1 z Uniwersytetem Jagiellońskim.

 

Edukacyjne wydarzenie stanowiło także okazję do uhonorowania: Panią Lidię Maksymowicz oraz Centrum Promocji i Komunikacji UJ Orderem Przyjaciela SP 1.

Na szlaku dydaktycznej podróży starosądeczan znalazły się także:

- Ogród Profesorów UJ – w przestrzeni którego podziwiano wystawę honorującą tragiczne wydarzenia z 6 listopada 1939 roku dotyczące aresztowania i uwięzienia naukowców UJ w nazistowskich obozach zagłady,

- Uniwersytecka Kolegiata św. Anny – krakowski kościół związany z postacią Patrona SP 1 ks. prof. Józefa Tischnera.

Gościem uczniów SP 1 był także Łukasz Tischner - prof. UJ,  historyk literatury, publicysta, redaktor naczelny „Kontekstów Kultury”, kierownik Katedry Historii Literatury Polskiej XX wieku, bratanek Patrona SP 1.

Edukacyjne spotkanie z więźniarką KL Auschwitz – Birkenau zorganizowała Jadwiga Postawa – autorka projektu „Przygoda z nauką w murach UJ” objętego honorowym patronatem Rektora UJ prof. dr. hab. Piotra Jedynaka.

 

Jadwiga Postawa

fot. R. Jasińska - Nowacka

 Podziel się