Przejdź do stopki

„Majówka” Szkół Tischnerowskich w Krakowie 2011.

    wyświetleń: 171

 

Uczniowie koła krajoznawczo – fotograficznego

na „Majówce” Szkół Tischnerowskich w Krakowie.

     

W dniach 25 do 29 kwietnia 2011 roku odbyły się w Krakowie XI Dni Tischnerowskie. Szkoły podstawowe z Rodziny Szkół Tischnerowskich miały w ramach tych dni swoją tradycyjną, bo już czwartą – „Majówkę”, czyli dwudniowy (28-29 kwietnia) zlot uczniów z tych szkół. Gospodarzem już po raz kolejny była Szkoła Podstawowa nr 153 z Krakowa.
     
     Dla gospodarzy była to szczególna „Majówka”, ponieważ obchodzili jednocześnie X rocznicę nadania imienia ks. prof. Józefa Tischnera, a pamiętać należy, że to pierwsza szkoła w naszej Rodzinie, która przyjęła to imię.  Oczywiście nas tam nie mogło zabraknąć, bo już jesteśmy weteranami tej imprezy. Wraz z opiekunem panem Robertem Jankiem wyruszyliśmy do Krakowa. Po drodze zajechaliśmy do Nowego Wiśnicza, gdzie obejrzeliśmy piękny zamek.  Po przybyciu na miejsce zlotu, zakwaterowaniu w szkole i obiadku, drużyny ze szkół tischnerowskich udały się do dzielnicy Bronowice, gdzie rozpoczęła się gra terenowa. W kopertach otrzymaliśmy mapy i zadania do wykonania. W trakcie gry uczniowie zapoznawali się ze zwyczajami, folklorem, historią i postaciami zasłużonymi (m.in. Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel, Kazimierz Tetmajer) dla krakowskich Bronowic. Po powrocie do szkoły opracowano zebrany materiał z zajęć terenowych. Następnie odbyły się rozgrywki na boisku „Orlika”, gdzie nasze dziewczyny, grając w siatkówkę walczyły jak lwice.    
     

   Kolejnym punktem zlotu było spotkanie z panią Dianą Bonowicz, która współpracuje z misjonarzami z Afryki. Przedstawiła uczestnikom prezentację na temat pomocy ludności w państwie Czad. Uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkół Tischnerowskich postanowili włączyć się również w tę pomoc, zbierając funduszena budowę studni w jednej z wiosek w Czadzie. Studnia ta będzie nosiła imię niedawno zmarłej pani Janiny Tischner.
Późnym wieczorem gospodarze zorganizowali uczestnikom ‘Majówki” nie lada atrakcję. Specjalnie wynajętym tramwajem odbyła się dwugodzinna, nocna podróż po najatrakcyjniejszych częściach miasta. Po tak intensywnym dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. Drugiego dnia po śniadaniu, barwnym korowodem przeszliśmy do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji X rocznicy nadania imienia Szkole nr 153 z Krakowa. Po obiedzie nastąpiło podsumowanie „Majówki”. Zakończeniu zlotu towarzyszyło rozdanie nagród i okolicznościowych pamiątek.
   
   Po  serdecznych pożegnaniach,  życzeniach ponownego spotkania, pełni dwudniowych wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do Starego Sącza.

Uczestniczki wyprawy: Kinga Garbacz, Aga Kubowicz, Klaudia Śmierciak, Wilczyńska Gabi.

Oprac. R.Janek

 

 Podziel się