Uczniowie szóstej klasy napisali dziś sprawdzian, który testuje ich umiejętności w zakresie czytania, pisania, rozumowania i wykorzystywania wiedzy w praktyce.
Sprawdzian jest powszechny i obowiązkowy, co oznacza, że przystąpili do niego wszyscy szóstoklasiści.
Przystąpienie do sprawdzianu jest jednym z warunków ukończenia szkoły. Uczniowie, którzy do sprawdzianu nie przystąpią w danym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i przystąpić do sprawdzianu w roku następnym.
Sprawdzianu nie można nie zdać. Wynik ma znaczenie tylko informacyjne. Na sprawdzianie każdy uczeń otrzymał taki sam zestaw zadań wraz z kartą odpowiedzi (zwany zestawem egzaminacyjnym).
Sprawdzian trwał 60 minut i jest to czas, który przeznaczony jest na rozwiązywanie zadań. Przed przystąpieniem do wykonywania zadań uczniowie zakodowali swój zestaw zgodnie z poleceniem przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub zespołu nadzorującego oraz zapoznali się z informacjami z pierwszej strony zestawu do przeprowadzania sprawdzianu. Czas poświęcony na zapoznanie się ucznia z tymi informacjami oraz kodowanie nie był wliczany do czasu sprawdzianu. Dla uczniów (słuchaczy) z dysfunkcjami czas trwania sprawdzianu był przedłużony nie więcej niż 30 min.
Prace uczniów będą sprawdzane i punktowane przez specjalnie przygotowanych i przeszkolonych egzaminatorów. Wynik sprawdzianu to suma punktów uzyskanych za wykonanie zadań otwartych i zamkniętych. Wyniki sprawdzianu ustala okręgowa komisja egzaminacyjna.
Maksymalnie na sprawdzianie można uzyskać 40 punktów. Wyniku sprawdzianu nie odnotowuje się na świadectwie szkolnym.
Każdy uczeń otrzyma wystawione przez OKE zaświadczenie o szczegółowych wynikach sprawdzianu.
Oprac. PW.