Przejdź do stopki

Spotkanie z podróżnikiem -poznajemy Meksyk.

    wyświetleń: 189

 

         Tegoroczne spotkanie uczniów naszej szkoły z podróżnikiem,  odbyło się 2 pażdziernika 2012 roku .Tematem prelekcji był kraj znajdujący się na kontynencie Ameryki Północnej - MEKSYK.

 

          Meksyk położony jest w jednym z najaktywniejszych tektonicznie obszarów na świecie. Z tego też powodu nie są tu rzadkością trzęsienia ziemi i erupcje wulkaniczne. Ludność Meksyku tworzą głównie Metysi, reszta to Indianie i ludność pochodzenia europejskiego . Ludność indiańska wyróżnia się z reszty społeczności szeregiem cech, takich jak chociażby: język, zwyczaje, strój, jedzenie czy domostwa .Z uwagi na długoletnie panowanie Hiszpanii nad Meksykiem język hiszpański jest obecnie językiem dominującym w życiu publicznym, mimo że nigdy nie zostało to uregulowane ustawowo. Oprócz hiszpańskiego w użyciu są 63 języki indiańskie .Na terenach współczesnego Meksyku istniało kilka cywilizacji prekolumbijskich, m.in. Olmekowie, Zapotekowie, Majowie, Toltekowie i najbardziej znani – Aztekowie. Ci ostatni stworzyli potężne imperium ze stolicą w Tenochtitlán , położoną w miejscu obecnego miasta Meksyk.

 

            Prowadząca spotkanie p. Klaudia Chachura z grupy podróżników ,,Trzask.pl” przybliżyła uczniom ten niezwykły kraj. W bardzo ciekawy sposób opowiedziała i pokazała przyrodę, życie codzienne, kulturę i zwyczaje .Podczas prelekcji dowiedzieli się m.in., że Meksyk to główny wydobywca i eksporter srebra, rośnie tam najstarsze drzewo na świecie cypryśnik amerykański liczący prawie 2000 lat i jest to bodaj jedyny kraj  w którym święto zmarłych obchodzi się w bardzo radosny sposób .To kraj potężnych wulkanów i pradawnych zabytków To tu znajdują się Piramida Słońca i Księżyca ,a stolica kraju jest jednym z największych miast na świecie.

           Dzieci miały okazje zobaczyć słynny kapelusz z dużym rondem-sombrero, przymierzyć tradycyjne ludowe stroje, zobaczyć ziarna kakaowca ,które dawniej były tak cenne ,że kupowało się za nie żywność i niewolników . Uczniowie dowiedzieli się również wielu rzeczy o pradawnej, wysoko rozwiniętej cywilizacji Majów, których osiągnięcia podziwiamy do dzisiaj. W dziedzinie sztuki Majowie słynęli z ozdób, malowideł ściennych, rzeźb i płaskorzeźb z kamienia (zwłaszcza jadeitu), drewna i kości oraz biżuterii. Majowie rozwinęli dwudziestkowy system zapisu matematycznego i wynaleźli koncepcję zera. Prowadzili precyzyjne obserwacje astronomiczne, m.in. przewidywali zaćmienia oraz obliczyli czas obrotu Księżyca dookoła Ziemi (mierzony w dniach) z dokładnością do trzeciego miejsca po przecinku. Posługiwali się również skomplikowanymi systemami rachuby czasu.

                Prelekcja przebiegła w miłej atmosferze i z zainteresowaniem czekamy na następne spotkania……..

 

Oprac. Anna Rybińska

 

 Podziel się