Przejdź do treści
otwarcie szkoly
przed renowacją boiska
boisko po przebudowie
Przejdź do stopki

Akcja sadzenia drzew pod hasłem „Las Pamięci Jana Pawła II”

Akcja sadzenia drzew pod hasłem „Las Pamięci Jana Pawła II”

Treść

 

W dniu 3. 04 2023 uczestniczyliśmy  jako harcerze 5NDH Sokoły przy Szkole Podstawowej nr 1 w Starym Sączu na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz w pierwszej akcji „Las Pamięci Jana Pawła II”  W akcji uczestniczyli i posadzili go małopolscy leśnicy wspólnie z parlamentarzystami, duchownymi, samorządowcami, nauczycielami i uczniami okolicznych szkół, harcerzami oraz przedstawicielami służb mundurowych, RDOŚ w Krakowie, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, lokalnych społeczności i organizacji pozarządowych.

W sadzeniu wziął udział Pan Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, inicjator akcji.

 

Także tu „w Sączu jesteśmy z powrotem” cytując papieża Polaka i jego powtórkę z geografii – jesteśmy razem: duchowni, politycy, urzędnicy państwowi, samorządowcy, służby mundurowe, koła gospodyń wiejskich, uczniowie, nauczyciele i wychowawcy razem z nami leśnikami aby nie tylko akcyjnie łączyły nas drzewa ale dzisiaj w sposób szczególny połączył nas jak to przez całe swoje życie czynił św. Jan Paweł II. Sadząc ten Las Pamięci dajemy własne świadectwo oraz hołd i wdzięczność Świętemu – pamiętając jak to sam powiedział w Starym Sączu – „świeci nie przemijają” – przypomniał Paweł Szczygieł Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie rozpoczynając akcję w małopolskich lasach.

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wyraził nadzieję, że „akcja będzie rozbrzmiewała w całej Polsce”, a posadzenie lasu będzie „miłe sercu papieża” i „przyniesie owoce wewnętrzne”.
Pierwszy Las Pamięci w Małopolsce

Do posadzenia Lasu Pamięci Jana Pawła II wybrano wyjątkowy, chroniony gatunek drzewa jarząb brekinia (Sorbus torminalis), którego nasiona zebrano na terenie rezerwatu przyrody „Białowodzka Góra nad Dunajcem” – jednego z dwóch rezerwatów przyrody na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz.

1196668