Przejdź do treści
otwarcie szkoly
przed renowacją boiska
boisko po przebudowie
Przejdź do stopki

POKAZ ,,FAUNA I FLORA MÓRZ I OCEAN

POKAZ ,,FAUNA I FLORA MÓRZ I OCEAN

Treść

6 października 2015(wtorek) w naszej szkole została zaprezentowana wystawa pt ,,Fauna i flora mórz i oceanów”. Swoje zbiory, gromadzone od ponad 30-stu lat zaprezentował p. Stanisław Jantura, kolekcjoner z Sitkówki (koło Chęcin).    

Zbiory są niezwykle bogate. Cała kolekcja składa się z około 500 eksponatów. Po wysłuchaniu wykładu ,w którym omówiono najciekawsze okazy, uczniowie mogli obejrzeć  kolekcję z bliska.            Z dużym  zainteresowaniem    oglądali olbrzymie muszle pochodzące z Nowej Gwinei i  okolic Australii, egzotyczne ryby, skorupiaki, mięczaki   z głębin oceanów Indyjskiego i Pacyfiku.

Wrażenie na zgromadzonych zrobiły kolczatki( mimo zakazu wielu musiało ich dotknąć), ryby tygrysie, langusty. Przedstawiono również rekina koralowego pochodzącego z Filipin , ciekawe okazy rozgwiazd, gąbek i jeżowców.  Dzieci podziwiały muszle ozdobne oraz największego na świecie ślimaka (Syrnix) . Egzotyczne ryby oraz kolekcje pereł naturalnych i korali. 

Podczas prezentacji omówiono m. in; powstawanie pereł,  sposób w jaki otrzymuje się purpurę i najstarsze barwienie tkanin(ślimak Murex  Brandaris), powstawanie ,,jedwabiu morskiego” oraz skarb polskiego morza-bursztyn z inkluzjami.

Eksponaty zostały w ciekawy sposób omówione przez właściciela kolekcji , a dla uczniów była to niecodzienna lekcja przyrody.

Oprac. Anna Rybińska

666463