Przejdź do treści
otwarcie szkoly
przed renowacją boiska
boisko po przebudowie
Przejdź do stopki

Wolontariusze „1” na rzecz godności człowieka

Wolontariusze „1” na rzecz godności człowieka

Treść

             

              Postać św. Jana Pawła II - największego w historii Polski obrońcę godności człowieka - przypominali społeczności szkolnej wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu „Budzimy serca” w związku z przypadającą w dniu 16 października 2017 roku 39 rocznicą wyboru metropolity krakowskiego, kardynała Karola Wojtyły – Papieża Polaka do Stolicy Piotrowej.

              Św. Jan Paweł II - poeta, poliglota, aktor,dramaturg, pedagog, filozof historii, fenomenolog, mistyk – zasłynął jako jeden z największych w dziejach Polski obrońców godności człowieka.

              Pomysłodawczyniami audycji honorującej pamięć o Wielkim Polaku są opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu: mgr Jadwiga Postawa i mgr Renata Jasińska Nowacka. W roli szkolnych dziennikarzy wystąpili uczniowie klasy VIIa: Agnieszka Żak i Michał Brzeziński oraz debiutanci z klasy IVc: Martyna Skoczeń i Karol Bomba.

          

              Lektorzy audycji radiowej - powołując się na encyklikę  Redemptor hominis św. Jan Pawła II - przypomnieli społeczności szkolnej, że szczytem ludzkiej godności jest świętość życia, które to pojęcie  Papież rozciąga na różnorodne sfery życia i działania.

Mówi o godności pracy i modlitwy, o godności twórczości i myślenia, godności w poszukiwaniu prawdy w nauce i kulturze, o godności kobiety i małżeństwa, kapłaństwa i powołania zakonnego, wreszcie - o godności sumienia, jako najbardziej czułego wewnętrznego instrumentu naszego postępowania.

              Młodym słuchaczom SP1 przypomniano ponadto, iż św. Jan Paweł II głosił, że wartość człowieka wynika nie z tego, co "ma", chociażby posiadł nawet cały świat - ale z tego, kim "jest". (…) Osobista godność stanowi podstawę równości wszystkich ludzi, (…) jest niezniszczalną własnością każdej ludzkiej istoty. (…) Wynika z tego, że jednostki absolutnie nie można sprowadzić do tego, co mogłoby ją zmiażdżyć i unicestwić.

              Dziękując za uwagę, wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu wyrazili nadzieję, że  chwila refleksji z filozofią i etyką  św. Jana Pawła II  zaowocuje respektowaniem godności każdego człowieka i okazywaniem wzajemnego szacunku na co dzień.

              Słuchaczom audycji dedykowano piękną myśl Papieża, wypowiedzianą 30 lat temu podczas pobytu Karola Wojtyły na Westerplatte:

Każdy znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie  można nie walczyć, Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić - dla siebie i dla innych.

              Audycja Wolontariusze „1” na rzecz godności człowieka stanowi inaugurację szkolnej kampanii organizowanej w związku z  ogólnoświatowym Dniem Godności obchodzonym w roku 2017 w dniu 18 października.

J. Postawa, R. Jasińska Nowacka

 

Zdjęcia

845637