Przejdź do treści
otwarcie szkoly
przed renowacją boiska
boisko po przebudowie
Przejdź do stopki

Oliwia Kurzeja - zwyczajna niezwyczajna dziewczynka! -

Oliwia Kurzeja - zwyczajna niezwyczajna dziewczynka! -

Treść

Oliwia Kurzeja jest uczennicą starosądeckiej SP1. Z uwagi na stan zdrowia dziewczynka nie uczestniczy w edukacji w murach naszej szkoły.

Szanowni Czytelnicy, poznajcie bliżej bohaterkę kampanii „Młodzi w Akcji”, zainicjowanej w ramach ogólnopolskiego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej przez koordynatorki Szkolnego Klubu Wolontariatu „Budzimy serca”: panią mgr Jadwigę Postawę i panią mgr Renatę Jasińską Nowacką. W kampanii charytatywnej pomocy współpracować będą szkolni wolontariusze oraz koordynatorki wspierające szkolną inicjatywę: pani mgr Liliana Królikowska i pani pedagog mgr Grażyna Kałuzińska. 

W dniu 3 listopada 2017 roku koordynatorki  Szkolnego Klubu Wolontariatu zorganizowały spotkanie z mamą chorej dziewczynki, uzyskując informacje na temat dziecka.        

Poniżej, za wiedzą i zgodą rodziców Oliwii Kurzei, publikujemy wiadomości na temat uczennicy SP1.

Oliwka ma 9 lat, urodziła się z Zespołem Downa, wadą serca CAVC (wspólny kanał przedsionkowo-komorowy; stan po operacji kardiochirurgicznej), mózgowym porażeniem dziecięcym, niedoczynnością tarczycy, agenezją robaka móżdżku. Kolejne lata przyniosły następne problemy zdrowotne: padaczkę lekooporną /Zespół  Westa/, wadę wzroku, skoliozę lewostronną. Oliwii założono także gastrostomię PEG.
Dziewczynka wymaga kompleksowej opieki całodobowej, systematycznego leczenia, rehabilitacji i konsultacji specjalistycznych. Dziecko nie mówi, nie siedzi, ale jest bardzo radosne i uśmiechnięte. Wyróżnia ją chęć życia. Mimo wszystkich przeciwności losu, z pomocą najbliższych, stoi o własnych siłach, co sprawia jej dużą przyjemność. Oliwka okazuje ją, bijąc sobie brawo i śmiejąc się przy tym. Rodzina dziewczynki codziennie dzielnie walczy o  lepsze życie i sprawność dla córeczki. Dzięki  pomocy wspaniałych ludzi o wielkich sercach udało się zakupić  NF-Walker -  urządzenie do nauki chodu,  które umożliwia swobodne ruszanie się w pozycji pionowej i stwarza warunki do stania oraz chodzenia.

Kolejnym celem troskliwych rodziców Oliwki jest zapewnienie dziecku możliwości rehabilitacji z wykorzystaniem sprzętu o nazwie Innowalk.
 

Wkrótce młodzież SP1 - pod kierunkiem szkolnych koordynatorów programu - przystąpi do zorganizowania i przeprowadzenia kampanii crowdfundingowej związanej z akcją charytatywną w mediach społecznościowych na rzecz Oliwii.

J. Postawa, R. Jasińska Nowacka

845622