Przejdź do treści
otwarcie szkoly
przed renowacją boiska
boisko po przebudowie
Przejdź do stopki

ABC FARMACJI

ABC FARMACJI

Treść

W starożytności pacjentom z bólem zęba zalecano nacieranie ust trzonowcem hipopotama. Dużą popularnością cieszyli się również szamani, którzy wypędzali choroby za pomocą odpowiednich strojów.

A jak współcześnie powstają leki?

Kto i gdzie je produkuje? Czy wszystkie leki są bezpieczne?

Na te i tym podobne pytania szukali odpowiedzi wychowankowie SP nr 1 w Starym Sączu podczas lekcji „ABC farmacji”.

W dniu 15 marca 2017 roku wiedzę na temat farmacji zgłębiali uczniowie klasy VI a. Lekcję edukacji medycznej zaplanowały dla wychowanków starosądeckiej „1” nauczycielki: mgr Renata Jasińska Nowacka i mgr Jadwiga Postawa realizujące wspólnie z podopiecznymi wewnątrzszkolny projekt „Poznajemy zawody naszych rodziców”. Szóstoklasiści gościli w aptece, korzystając z zaproszenia Pani mgr Katarzyny Śmierciak.

Podczas warsztatów przeprowadzonych w miejscowej aptece CEF@RM podopieczni mgr Jadwigi Postawy wcielili się w rolę farmaceuty i samodzielnie - w  recepturowni -  zmierzyli się próbą skrupulatnego odmierzania składników wykorzystywanych w sporządzaniu leków. Uczestniczyli także w wykładzie popularyzującym osiągnięcia farmacji na przestrzeni wieków. Z przyjemnością obejrzeli prezentację on –line przedstawiającą wizualizację aptek. Poznali również postać GalenaClaudiusa Galenusa (ur. ok. 130, zm. 200 n.e.) – rzymskiego lekarza greckiego pochodzenia, anatoma, utalentowanego badacza i pisarza, jednego z najznakomitszych starożytnych lekarzy, który wywarł olbrzymi wpływ na rozwój nauk medycznych w średniowieczu i odrodzeniu. Ten znamienity uczony dokonał podziału substancji na maści, kremy, papki i płyny oraz wprowadził kosmetykę do świata medycyny. Jego idee wywarły wpływ na nauki medyczne w ciągu kilkunastu kolejnych stuleci, a sposoby opracowywania lekarstw obowiązywały w zachodniej Europie przez 1500 lat po jego śmierci.

 

Znalezione obrazy dla zapytania krem naturalny

 

Wyjątkową atrakcją dla uczniów klasy VI a stała się możliwość przygotowania kremu kosmetycznego z naturalnych składników. Specyfik, samodzielnie sporządzony przez uczniów, został sprezentowany wychowawcy klasy.

                                                                 /pj/

 

Znalezione obrazy dla zapytania apteka logo

666464