Przejdź do treści
otwarcie szkoly
przed renowacją boiska
boisko po przebudowie
Przejdź do stopki

LABORATORIUM CIAŁA

LABORATORIUM CIAŁA

Treść

Pod takim hasłem odbywały się zajęcia warsztatowe przeprowadzone w klasach: V a i VI c realizowane pod patronatem Sanepidu z inicjatywy autorek SzPZ „Zdrowie ma smak” - nauczycieli wychowawców, pań: mgr Renaty Jasińskiej Nowackiej i mgr Jadwigi Postawy w dniach: 15 grudnia 2015r.i 8 stycznia br. Cykl zajęć zaproponowanych do realizacji w czasie zajęć z wychowawcą jest kontynuacją ogólnopolskiego programu „Znajdź właściwe rozwiązanie” wdrażanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Sączu w ramach rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstwa Palenia Tytoniu.

Zajęcia gościnnie prowadziła pani mgr Beata Lipka – nauczycielka i propagatorka zdrowego stylu życia.

Celem warsztatów było wskazanie właściwości funkcjonowania ludzkiego organizmu i zwrócenie uwagi dzieciom i młodzieży na aspekty profilaktyki zagrożeń. Rolą nauczycieli było ponadto uświadomienie podopiecznym, że nałogi przekreślają szansę na zdrowe i długie życie.

GŁOS MAJĄ UCZNIOWIE KLASY VA:

Pani mówiła m.in. o zmianach zachodzących w ciele człowieka – palacza. Na tablicy powiesiła plakaty przedstawiające substancje chemiczne zawarte w papierosie oraz pokazała, jak wyglądają płuca zdrowego człowieka i palacza.Ja nigdy nie chciałem palić, a teraz nie chcę jeszcze bardziej.

Kuba Treit

 

Jest to poważny problem współczesnego świata. Coraz młodsi ludzie sięgają po papierosy, uzależniając się od nikotyny. Dym tytoniowy przedostaje się do płuc i uszkadza układ oddechowy oraz krwionośny. Palenie tytoniu szkodzi nie tylko samemu palaczowi, ale też otoczeniu. Należy zachęcać każdego palacza do podjęcia decyzji o rzuceniu palenia.

Ola Wilczyńska

 

Dowiedzieliśmy się mnóstwa rzeczy! Chwytaliśmy się za głowę, gdy na plakacie zobaczyliśmy pana, który na skutek palenia papierosów miał cały „wypalony” policzek. Ta lekcja bardzo się nam przydała. Zdumiewające, ile w takim małym czymś jest trucizn.

Kuba Hejmej

 

Ta lekcja była bardzo interesująca. Dowiedziałam się, że zdarzają się przypadki palących ciężarnych kobiet i po urodzeniu dziecko może być podatne na różnego rodzaju choroby albo też mieć wady rozwojowe. Po tej lekcji zrozumiałam, jak bardzo szkodliwe jest palenie papierosów oraz samo przebywanie wśród palących. Cieszę się, że moi rodzice nie palą, a ja sama mocno się zastanowię, zanim sięgnę po papierosa.

Emilka Sowińska

 

Zobaczyłem płuca zdrowe i płuca osoby, która pali. Dowiedziałem się, jakie skutki zdrowotne wywołuje palenie papierosów. Bardzo mnie to wszystko przeraziło. Rzucenie palenia jest najistotniejszym krokiem, jaki można zrobić, zaczynając od poprawy swojego zdrowia. Jestem przekonany, że nie warto palić. Dla dobra swojego zdrowia nie będę nigdy palił papierosów.

Karol Skalski

 

Ta lekcja była dla mnie pouczająca. Podobało mi się to, że pani wszystko dokładnie tłumaczyła. Zdjęcia, które nam przyniosła, pomogły w zrozumieniu tematu. Gdy zapytała, czy ktoś palił papierosy, byłam bardzo zadowolona z wyniku. Wiem jedno – nigdy nie zapalę papierosa!

Emilka Ogorzały

 

 

Dowiedziałem się, że u osób, które palą papierosy, zachodzą też zmiany w wyglądzie. Klasę najbardziej zaniepokoiły zdjęcia. Płuca po 10-letnim paleniu wyglądały jak spalone. Tej lekcji nigdy nie zapomnę. Myślę też, że nigdy nie zapalę papierosa.

Norbert Olszowski

 

Nikt się nie nudził! Ja uświadomiłem sobie, że palenie jest bardziej szkodliwe niż myślałem. Pani prowadząca pokazała nam okropne zdjęcia. Okropne, ale prawdziwe. W spotkaniu wszyscy aktywnie uczestniczyli. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy o papierosach. Lekcja bardzo mi się spodobała. Według mnie takie lekcje są interesujące, pożyteczne i pouczające.

Beniamin Buchman

 

 

Uświadomiłam sobie, że na skutek palenia chorują różne części ciała. Dowiedziałam się, że każdy z nas jest biernym palaczem, o ile przebywa z osobami palącymi, co dla naszego zdrowia jest bardzo szkodliwe. Postaram się zachęcić innych, by nie palili.

Sylwia Brzozowska

 

 

Dowiedzieliśmy się, jak dużo złego palenie papierosów może wyrządzić człowiekowi. Papierosy zawierają ogromnie szkodliwe substancje, np. cyjanowodór, który był stosowany w czasie II wojny światowej w komorach gazowych. Postanowiłem sobie, że nigdy nie będę palaczem. Postaram się uświadomić innych na temat tego szkodliwego nałogu.

Michał Brzeziński

 

Myślę, że wiele osób się zniechęciło. Pani nam wytłumaczyła wiele rzeczy. Siedziałem w pierwszej ławce i wszystko dobrze widziałem. Byłem niczym fotograf. Specjalistka mówiła o skutkach palenia, które mają związek z płodnością oraz m.in. rakiem jamy ustnej.

Antek Lelek

 

Lekcja o paleniu papierosów to bardzo fajny pomysł! Nikt nie moralizował i nie przekonywał nas, abyśmy nie palili. Pokazane zdjęcia wywarły na nas duże wrażenie. Każdy przemyślał prezentację plakatów. Osoby, które sięgały po papierosa, następnym razem zastanowią się przed wzięciem go do ust. Natomiast Ci, którzy nigdy nie próbowali tego narkotyku, tym bardziej upewnili się, że robią dobrze.

Aga Żak

 

Dowiedziałem się, że w dymie papierosowym jest aż 4000 szkodliwych związków chemicznych. Dlatego też płuca palacza są w większości czarne! Pani pokazała nam zdjęcia, niektóre były drastyczne. Myślę, że dzięki tej lekcji będę mocno zniechęcony do palenia.

Eryk Poplicha

 

Uzyskaliśmy informacje na temat zawartości dymu tytoniowego oraz zagrożeń, jakie są spowodowane czynnym i biernym paleniem. Palenie tytoniu powoduje choroby nowotworowe, m.in. płuc, krtani, nerek, trzustki. W Polsce pali młodzież, a nawet dzieci. Lekcja prowadzona była w sposób bardzo interesujący. Wiadomości na temat uzależnienia oraz zdjęcia, które oglądaliśmy, zostaną w mojej głowie na zawsze.

Kasia Łubik

 

 

Jadwiga Postawa, Renata Jasińska Nowacka

845622