Przejdź do treści
otwarcie szkoly
przed renowacją boiska
boisko po przebudowie
Przejdź do stopki

Lepszy Internet zależy od Ciebie!

Lepszy Internet zależy od Ciebie!

Treść

Twoje bezpieczeństwo w sieci !

Drodzy Uczniowie,

w związku z organizowanym w naszej szkole Dniem Bezpiecznego Internetu w dniu 9 lutego 2016 roku polecamy Waszej uwadze artykuł - poradnik poświęcony bezpieczeństwu w wirtualnej przestrzeni. Mamy świadomość, że jest wśród Was spora grupa internetowych emigrantów, dlatego chcemy uwrażliwić Was na kwestię bezpieczeństwa on - line.

Wierzymy, że będąc mądrymi użytkownikami Internetu, zadbacie o to, aby wirtualny, cyfrowy świat nie  zdominował Waszej szkolnej i domowej codzienności. Pamiętajcie! Żaden, najlepiej nawet wyposażony komputer, nie zastąpi Wam prawdziwego przyjaciela, z którym możecie miło i ciekawie spędzać wolny czas, rozkoszując się widokiem naturalnego pejzażu. Żaden, najnowocześniejszy telefon czy tablet nie zastąpi Wam radości obcowania z czworonogiem.


To już ostatnie lata Waszego dzieciństwa, za chwilę wkroczycie do świata nastolatków. Zadbajcie, aby uchronić się od czyhających w sieci niebezpieczeństw. Autorzy publikacji, którą dla Was wybraliśmy, przyznają, że: „Surfowanie w Internecie może być świetną zabawą oraz towarzyską i inspirującą formą spędzania czasu”. Ale, aby było ono także bezpieczną aktywnością musicie przestrzegać proponowanych wskazówek.

Razem z autorami publikacji oraz Waszymi Rodzicami chcemy pomóc Wam bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat.

Złota rada: Myślę, zanim wyślę !

                                                                                        

Pamiętajcie!

1. Bądźcie dyskretni. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!

2. Bądźcie anonimowi. Nie dzielcie się prywatnymi lub bardzo osobistymi informacjami. Nigdy nie zamieszczajcie i nie wysyłajcie czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania Was lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail czy też adresu domowego lub numeru telefonu).

3. Zachowajcie dystans. Nie organizujcie spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci. Jeśli już musicie, spotykajcie się wyłącznie w bezpiecznych i publicznych miejscach, powiadomcie kogoś o swoich planach i przyprowadźcie ze sobą znajomego. Jeśli nie jesteście pełnoletni, poproście rodziców lub opiekunów o pozwolenie i weźcie ich ze sobą.

4. Bądźcie szczerzy. Możliwe, że kusi Was udawanie kogoś, kim nie jesteście. Pamiętajcie, że inni ludzie również mogą myśleć w ten sam sposób. Potrafią podawać się za kogoś, kim w rzeczywistości nie są.

5. Bądźcie uprzejmi. Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktoś Was obraża, po prostu odejdźcie od komputera. Powiadomcie dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu. To ma być przede wszystkim zabawa, czyż nie?

6. Uważajcie na wirusy. Nie otwierajcie, nie odpowiadajcie i nie przesyłajcie dalej e-maili czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości z programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie (takie jak spyware czy wirusy) lub być obraźliwa.

7. Zachowajcie bezpieczeństwo. Używajcie oprogramowania zabezpieczającego (np. skanerów antywirusowych). Upewnijcie się, że system operacyjny jest zaktualizowany i zabezpieczony na wypadek, gdyby e-mail nieumyślnie zainfekował Wasz komputer.

8. Zachowajcie prywatność. Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich.

9. Bądźcie kreatywni. Upewnijcie się, że Wasza tożsamość internetowa nie ujawnia żadnych osobistych informacji.

10. Uważajcie. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdą, prawdopodobnie nią nie jest! Sprawdzajcie fakty, jeśli czegoś nie jesteście pewni.

 

I pamiętajcie! Wszystko zależy od Was. Sami decydujecie, w jakie działalności się zaangażować i jakie informacje udostępnić. Nie zapominajcie o konsekwencjach!

Wszelkie wątpliwości i problemy konsultujcie z Rodzicami, wychowawcami, nauczycielami.

Lepszy Internet naprawdę zależy od Ciebie!

J.Postawa, R.Jasińska Nowacka

752582