Przejdź do treści
otwarcie szkoly
przed renowacją boiska
boisko po przebudowie
Przejdź do stopki

BLIŻEJ SENIORA

BLIŻEJ SENIORA

Treść

 

              Inicjatywa wdrożona w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączuprojekt „Bliżej seniora” ma na celu integrację młodego i starszego pokolenia.

              Pomysłodawczynie przedsięwzięcia, nauczycielki: Jadwiga Postawa i Renata Jasińska Nowacka postanowiły zwrócić uwagę uczniów na grupę aktywnie funkcjonujących w społeczeństwie seniorów. Doświadczenie starszych osób i potencjał wciąż „młodych duchem” chcemy wykorzystać w procesie wychowawczym, przyczyniając się do zmiany postrzeganiu osób w „jesieni życia”.

              Trudno przeczyć faktom: starzeje się każdy z nas! Wszyscy potrzebujemy uwagi, zainteresowania i akceptacji. „Społeczeństwo wobec seniorów jest dość represyjne; spycha ich na margines i obsadza w schematycznych rolach. Zaawansowany wiek jest całkowicie naturalny, ma swoje konsekwencje, podobnie jak dzieciństwo. Byłoby idealnie, gdyby uśmiech, życzliwość wobec starszych były tak samo oczywiste, jak wobec dzieci. Seniorzy mają prawo funkcjonować w swoim tempie, ciesząc się przyjaznym zainteresowaniem otoczenia.”

SP1 zamierza promować takie postawy! Poszerzać horyzonty, inspirować do działania, uczyć szacunku i empatii, poznawać niezwykłych ludzi oraz ich historie. 

              Naszym krokiem w tym kierunku jest autorski projekt „Bliżej seniora” i zaproszenie do współpracy aktywnych seniorów: babcie oraz dziadków naszych uczniów.

Jadwiga Postawa, Renata Jasińska Nowacka

845622