Przejdź do treści
otwarcie szkoly
przed renowacją boiska
boisko po przebudowie
Przejdź do stopki

Sztuka XXI wieku – nastolatek ma głos!

Sztuka XXI wieku – nastolatek ma głos!

Treść

               Film „Bródno” Pawła Althamera – oglądany i oceniany w związku z realizacją w roku szkolnym 2017/2018 programu „Szkoła Tolerancji”- zainaugurował w SP1 cykl warsztatów filmowych zaproponowanych młodzieży przez koordynatorki szkolnych inicjatyw. W ramach panelu dyskusyjnego „Artyści XXI wieku dla Polski” uczestnicy warsztatów wymienili się opiniami na temat twórczości artystycznej Pawła Althamera oraz inicjatyw podejmowanych przez kreatora sztuki współczesnej, którego epicentrum zainteresowań stanowi drugi człowiek, bycie razem i wspólne działanie.

              Paweł Althamer - rzeźbiarz, performer, akcjoner, twórca instalacji i filmów wideo w 2004 otrzymał prestiżową nagrodę Vincenta van Gogha, przyznawaną przez holenderską Fundację de Broere.  W styczniu 2010 roku artysta otrzymał Specjalną Nagrodę dla Kreatora Kultury.

              Pomiędzy akcjami i wystawami w najbardziej prestiżowych instytucjach Paweł Althamer jest pedagogiem. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty ceramiczne z grupą Nowolipie – osobami chorymi na stwardnienie rozsiane, dla których sztuka jest formą terapii i rehabilitacji. Współpracuje także z młodzieżą warszawskiej Pragi w ramach Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ. Daje szansę tym, którzy być może nigdy jej nie otrzymają – zabiera mieszkańców blokowisk w zagraniczne podróże, bezdomnych stawia w centrum uwagi, a młodych, nieznanych artystów zaprasza do wspólnej wystawy w paryskim Centrum Pompidou.

              Film obrazujący zaangażowanie społeczności lokalnej do inicjatyw kreatora sztuki zaprezentowały uczniom klasy VII a nauczycielki: mgr Jadwiga Postawa i  mgr Renata Jasińska Nowacka w ramach zajęć z wychowawcą i lekcji wychowania do życia w rodzinie. W dyskusji nad inicjatywą artysty i pedagoga młodzież zauważyła, że: „to sztuka dla zwykłych ludzi”, a „artyści są szczęśliwymi ludźmi”.

              W rozmowie na temat filmu „Bródno” Pawła Althamera uczestniczyli również uczniowie klasy VI b. Film „Bródno” Pawła Althamera, oglądany w ramach inicjatyw Dnia Patrioty i Patriotki XXI wieku, stał się znakomitą okazją do zainteresowania młodych ludzi działalnością starosądeckiego Patrioty XX wieku – pasjonata lokalnej historii Józefa Paszkiewicza, założyciela muzeum „Dom na Dołkach”. Postać wielkiego społecznika przybliżyła uczniom nauczycielka języka polskiego mgr Jadwiga Postawa oraz uczeń klasy VI b Kacper Król, autor multimedialnej prezentacji poświęconej miejscowemu szewcowi – znakomitemu kreatorowi życia w małej społeczności Grodu św. Kingi.

J. Postawa, R. Jasińska Nowacka

 

 

       

 

 

 

 

 

798684