Przejdź do treści
otwarcie szkoly
przed renowacją boiska
boisko po przebudowie
Przejdź do stopki

Nie ma jak Lwów!

Nie ma jak Lwów!

Treść

               Edukacyjną podróż do Lwowa - w przeszłości jednej z duchowych stolic Polski - zainaugurowała w dniu 4 września 2018 roku  msza św. zamówiona z inicjatywy Dyrekcji SP1, koordynatorek projektu „Ojczyzna – na start!”, opiekunów i uczestników patriotycznej wycieczki do Lwowa – „Szlakiem Dróg do Niepodległości”. W starosądeckim  Klasztorze Sióstr Klarysek modlono się w intencji Orląt Lwowskich, Małych Bohaterów, którym hołd pamięci - w rocznicę stulecia odzyskania Niepodległości -pojechali złożyć rówieśnicy starosądeckiej SP1.

              Poznawanie kresowych miast i miasteczek dawnej Rzeczypospolitej, które na trwałe wpisały się w dzieje naszego kraju, a aktualnie znajdują się poza granicami państwa polskiego, wychowankowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu rozpoczęli od Lwowa – rodzinnej metropolii Zbigniewa Herberta, Stanisława Lema i jego kuzyna Mariana Hemara, Adama Hanuszkiewicza, Jerzego Janickiego, Wojciecha Kilara  i wielu innych wybitnych przedstawicieli świata nauki i kultury.

              Młodzież SP1 zwiedzając „serce Galicji”, zaznajomiła się z historią Kopca Unii Lubelskiej. Przedstawiciele szkoły dowiedzieli się, iż na kopiec usytuowany na Wysokim Zamku przywożono ziemię z pól bitewnych i z mogił wieszczów oraz bohaterów narodowych. Urzeczeni pełną zabytków panoramą magicznego miasta - wychowankowie SP1 w towarzystwie pani przewodnik - z entuzjazmem wyruszyli lwowskim szlakiem, aby bliżej poznać Śródmieście.

              Delegaci starosądeckiej „1” zwiedzili Bazylikę Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie ( Katedrę Łacińską). W jednym z najstarszych kościołów Lwowa, w którym  1 kwietnia 1656 roku przed cudownym obrazem Matki Boskiej Łaskawej złożył śluby lwowskie król Jan II Kazimierz, a 21 października 1677 otrzymał chrzest król Polski Stanisław Leszczyński i w którym Prezydent RP Lech Kaczyński - goszcząc we Lwowie w 2006 roku - uczcił 350. rocznicę ślubów króla Jana Kazimierza, starosądeczanie modlili się w intencji społeczności Grodu św. Kingi i pokoju na świecie, uczestnicząc w mszy św. zamówionej z inicjatywy Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i pracowników SP1. Nabożeństwo odbyło się dzięki zaangażowaniu proboszcza polskiej parafii - ks. Jana Nykiela i ks. dr. Krzysztofa Szebli. Mszę św. celebrował również ks. Dominik Furgał w towarzystwie ministrantów -  uczniów  SP1:  Michała Brzezińskiego i Wojciecha Kurzei, dla których ów fakt stanowił wyjątkowe przeżycie.

              Z zachwytem podziwiano również Katedrę Ormiańską, jeden z najstarszych lwowskich budynków. Z zewnątrz niepozorna, w swym wnętrzu skrywa wielokulturowość Lwowa. Jakże trudno jest sobie wyobrazić, że to architektoniczne wybitne dzieło sztuki sakralnej służyło do 2000 roku jako magazyn…

              Zwiedzając Plac Katedralny, podziwiano jeden z najcenniejszych zabytków Lwowa – Kaplicę Męki Pańskiej i Świętej Trójcy ( Kaplicę Boimów).

              Spragnieni kulinarnych wrażeń starosądeccy podróżnicy odwiedzili słynną kawiarnię ,,Kopalnia kawy”. Właśnie tam młodzież mogła delektować się słodkościami, a opiekunowie świeżo paloną kawą. Uczniowie z przyjemnością zwiedzili kawiarniane podziemia, gdzie - jak zapewniał obdarzony poczuciem humoru przewodnik - podobno wydobywa się kawę… Niesamowity klimat jaki tworzą ciemne korytarze, kręcone schody i intensywny zapach aromatycznego napoju pozostawiły niezapomniane wspomnienia. W przerwie w poznawaniu polskiej  historii młodzi entuzjaści nauki relaksowali się przy ozdobnej fontannie na lwowskim Rynku, podziwiając Ratusz i różnorodne kamienice, m.in. dom Jakuba Sobieskiego i słynną Czarną Kamienicę. Nastolatkowie mieli również okazję zobaczyć dom rodzinny polskiego poety Zbigniewa Herberta – literackiego bohatera 2018 roku, Kościół św. Antoniego Padewskiego, w którym mistrz słowa został ochrzczony, szkołę, do której uczęszczał dobrze znany uczniom Stanisław Lem – autor „Bajek robotów”. Wizytując lwowski Rynek, uczestnicy wycieczki podziwiali pomnik -  Kolumnę Adama Mickiewicza - polskiego wieszcza narodowego na Placu Mariackim, wzniesiony w latach 1902–1904 według projektu lwowskiego rzeźbiarza Antoniego Popiela ( przedstawiający postać Mickiewicza u stóp kolumny oraz unoszącego się nad nim skrzydlatego geniusza ) - odsłonięty przy udziale syna wieszcza Władysława Mickiewicza. Przystankiem na trasie lwowskiej podróży była też słynna niegdyś ulica Kopernika, przy której usytuowana jest kamienica nr 12 ( rodzinny dom Krystyny Chiger – bohaterki filmu „W ciemności” w reż. Agnieszki Holland nominowanego w 2012 roku do Oskara). Młodzi pasjonaci nauki podziwiali także kamienicę, na parterze której mieściła się w okresie międzywojennym słynna kawiarnia „Szkocka” – „prawdziwy ewenement na skalę światową, lokal, który przeszedł do dziejów światowej matematyki, informatyki, filozofii, a także badań nad bronią jądrową”. Z uwagą przyglądano się też jednej z najbardziej charakterystycznych budowli w krajobrazie Lwowa – Teatrowi Opery i Baletu oraz słynnemu Hotelowi George goszczącemu przed wojną marszałka Józefa Piłsudskiego.

              Młodzi starosądeczanie słusznie spodziewali się, że wycieczka o charakterze patriotycznym „Szlakiem Dróg do Niepodległości” okaże się  niesamowitą przygodą z nauką. Dużo bogatsi w nowe doświadczenia i wiedzę wychowankowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu stwierdzili jednogłośnie: „Nie ma jak Lwów!”

„Możliwe, że dużo ładniejszych jest miast, lecz Lwów to jest jeden na świecie! I szkoda gadania, bo co chcesz, to mów: Ni ma jak Lwów!”

 

Agnieszka Żak kl. 8a/SP1

767575