Przejdź do treści
otwarcie szkoly
przed renowacją boiska
boisko po przebudowie
Przejdź do stopki

Wycieczka klasy 2 A do Kopalni soli w Bochni

Wycieczka klasy 2 A do Kopalni soli w Bochni

Treść

23 kwietnia br.  uczniowie klasy II a wraz z opiekunami zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto.

    Wycieczkę rozpoczęła zbiórka wszystkich uczestników w szkole, a następnie, po sprawdzeniu obecności, zajęciu miejsc w autokarze, grupa wyruszyła do Bochni.

    Uczniowie zwiedzanie rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na dzieciach ogromne wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na dzieci czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Jadąc kolejką można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc.

    Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, w którą również zostali zabrani uczniowie. Za pomocą interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie wodą podziemnych chodników.
Uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi.

    Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się. Dzieci zjadły pyszny obiad oraz  miały możliwość kupienia pamiątek.

    Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Wycieczkę należy zdecydowanie zliczyć od udanych.

1196265