Przejdź do treści
otwarcie szkoly
przed renowacją boiska
boisko po przebudowie
Przejdź do stopki

Zespół Starosądeczanie

Treść

   Zespół  Regionalny Starosądeczanie  powstał we wrześniu 1999 roku z inicjatywy dyrekcji i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 w Starym Sączu, przy udziale ówczesnego Zarządu Miasta i dyrekcji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Tworzą go uczniowie klas I – VI Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu. Zespół prezentuje pieśni i tańce regionu Lachów Sądeckich. W repertuarze są tańce grupowe: cięta polka, polka z przyśpiewkami, chodzony, szurok, walczyk, szewc i krakowiak sądecki - tańczony przez chłopców. Uwagę widzów przyciągają często barwne stroje, w których występują dzieci. Wyszywane ręcznie gorsety i koszule, kolorowe spódnice, pięknie zdobione haftem spodnie i kamizelki chłopców oraz czarne, wysokie buty tworzą barwny wizerunek zespołu. 

 

     

 

 

   Zespół  Regionalny Starosądeczanie od ponad dziesięciu lat uświetnia większość uroczystości szkolnych i środowiskowych takich jak: Dzień Nauczyciela, akademie bożonarodzeniowe, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, Święto Szkoły i inne.

   Zespół występował w kilku miastach Polski m.in. w Nowym Sączu, Szczawnicy, Rajczy, Jastrzębiu Zdroju i Pszczynie. Najczęściej były to występy w szkołach należących do ,,Rodziny Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera’’. 

   Występował również za granicą na Węgrzech i Ukrainie – wszędzie sławiąc piękno naszego regionu, godnie reprezentując szkołę. 

 

                Festiwal ,,Kwiaty Podola’’ w Gródku na Ukrainie.

  

   Członkowie zespołu uczestniczyli również w nagraniu krótkiego filmu dokumentalnego realizowanego przez TVP reklamującego nasze miasto i okolice.

 

Zespół liczy 56 członków.

 

Do tańca przygrywa kapela ludowa w składzie:

 

Zespół regionalny

„STAROSĄDECZANIE"

Kierownictwo i choreografia:

mgr  EWA  ZIĘBA

Kierownictwo muzyczne:

mgr  STANISŁAW DĄBROWSKI

Kapela zespołu w składzie:

MAREK ZIĘBA   -  skrzypce

PAWEŁ ŁAZARCZYK  -  klarnet

STANISŁAW DĄBROWSKI  -  trąbka

KRZYSZTOF DRZYZGA  -  akordeon

TOMASZ ŚMIERCIAK  -  kontrabas

1196277